lunedì 10 giugno 2013

Receta per kremin diplomatik

Kremi diplomatik eshte pergatitje baze e pastiçerise tradicionale italiane, nga i cile merr emrin dhe torta diplomatike, nje embelsire e bute dhe kremoze te cilen shume shpejt do ta gjeni te publikuar ne blog. Gjithashtu mund te realizonei paste te shijshme per  raste festash

Kremi diplomatik eshte nje bashkim i kremit schantilly dhe kremit te pastiçerise respektivisht ne porcione 1/3 dhe 2/3

Kremi  diplomatik mund te serviret si embelsire me vete ose te perdoret per mbushjen e tortave dhe embelsirave te ndryshme.

Perberesit:

 • 250ml qumesht
 • 3 te verdha veze
 • 25gr miell ose niseshte
 • 75gr sheqer
 • 1/2 zarf vanilje
 • 180ml panna leng
 • 20gr sheqer
Pergatitja:
 1. Per pergatitjen e kremit diplomatik filloni e pergatitni fillimisht kremin e pastiçerise: Ngrohim ne nje tenxhere qumeshtin me vaniljen.
 2. Ne nje tas rrahim te verdhen e vezes me sheqerin dhe shtojme miellin.
 3. bashkojme qumeshtin e ngrohte me perzjerjen e mesiperme pak e nga pak duke vazhduar te perzjejme me tel.
 4. Veme perseri mbi zjarr dhe e leme kremin derisa te trashet. Kur kremi eshte gati e vendosim ne nje ene qelqi dhe me pas e mbulojme me nje plasmas kuzhine. E leme te ftohet.
 5. Pergatitm kremin chantily: Rrahim ne nje ene panen derisa te behet  krem i trashe. Shtojme sheqerin pluhur dhe rrahim akoma edhe per pak.
 6. Kur kremi i pastiçerise te jete ftohur sa duhet,e bashkojme me kremin chantily me anen e telit te kuzhines derisa te formohet nje mase e njetrajtshme.
 7. Kremi diplomatik eshte gati: mund ta konservoni te mbyllur hermetikisht ne nje ene, ne frigorifer per 3 dite ose ne ngrirje dhe ta shkrini ne momentin e perdorimit.Nese deshironi mund ta aromantizoni kremin diplomatik me likerin tuaj te preferuar.

Nessun commento:

Posta un commento