martedì 4 giugno 2013

Recete e thjeshte: mini kek me brokoli,pule dhe djathe

Brokoli me pule dhe djathe - kek, eshte nje recete jo vetem e shpejte per tu realizuar per ditet me me pak kohe per gatim, por dhe e shijshme dhe fantazioze edhe ne raste drekash me miq. Brokolit perveç shijes te mire, gjejne shume perdorim ne gatimet edhe per faktin se permbajne shume pak kalori( 27 per 100gr) Eshte i pasur me kripera minerale, vitamina C, B1 dhe B2.

PERBERESIT:

 • 500gr brokoli
 • 1 gjoks pule i prere ne kube te vogla
 • 1luge vaj luledielli
 • 3-4 luge vaj ulliri
 • 1 qepe e grire imet
 • djathe kaçkavall i prere ne kube
 • kripe e piper i zi sa duhet
 • 1gote qumesht 2 veze
 • miell sa duhet per te formuar nje brume te bute e te shkrifet (shih fig.)
PERGATITJA:

 1. Ne nje tigan te thelle hedhime vajin e ullirit dhe veme ne zjarr duke shtuar qepen pulen.I trazojme derisa qepa te zverdhet dhe mishi te mari disi faqe.
 2. Nderkohe kemi zjere me perpara brokolit dhe ndare lulet ne tufa. Bashkojme lulet e brokolit ne tigan dhe i kaurdisim per 2-3 min duke shtuar kripen, piperin e zi. Nderkohe fikim zjarrin dhe leme te ftohen perberesit. Ne fund shtojme djathin dhe perzjejme te gjithe perberesit.
 3. Bejme brumin si tregohet ne figure duke shtuar pak e nga pak miellin.Nese duam shtojme vetem 1 maje luge kafeje me sode buke.
 4. Pergatitim bazat e tortes te cupcakes duke i lyer me pak vaj luledielli secilen.
 5. Shtrojme se pari brumin deri ne mes te lartesise. Vendosim mbi te perzjerjen e pergatitur me brokoli.Mbulojme perseri me brume.
 6. Futim ne furren e paranxehur ne temp. maksimale dhe leme te piqen perreth 30' kur siperfaqja te formoje nje cipe te kuqeremte.
 7. Leme te ftohen pak dhe servirim te vaketa, por edhe te ftohta nese duam.
Shenim: Figura permban me pak perberes, pasi mungon qepa, pula dhe qumeshti per brumin. Ju mund te zgjidhni mes 2 alternativa sipas kohes deshires dhe mundesive.
Ju befte mire!
5receta.com

4 commenti: