venerdì 28 giugno 2013

Recete per kasate

Kasata eshte nje embelsire e fresket, e pershtatshme per muajt e veres. Kasata mund te pergatitet shume thjesht ne kushtet e shtepise dhe mbi te gjitha me rezultati do te jete mjaft i kenaqshem.

Perberesit per kasate:

 • 200gr maskarpone
 • 100gr sheqer
 • 150ml pana
 • 40ml uje
 • copeza bajamesh te pjekura
 • çokollate e grire
Si pergatitet kasata:
 1. Veme ne zjarr ujin me sheqer duke trazuar derisa sheqeri te shkrihet dhe uji te jete i vaket. Perzjejme me maskarponen dhe me pas e leme te ftohet.
 2. Kur masa te jete ftohur plotesisht, do te shtojme panen derisa te dyja perzjerjet te formojne nje mase homogjene.
 3. Shtojme bajamet dhe çokollaten e grire
 4. sipas deshires hedhim copa frutash te stines si psh pjeshke, kajsi, qershi, fruta pylli etj.
 5. E derdhim neper forma dhe me pas e futim ne frigorifer derisa te ngrije.
 6. Kasata eshte gati
Ju befte mire!

kasata-5receta.com


Nessun commento:

Posta un commento