venerdì 8 novembre 2013

Embelsire e shpejte

Embelsire e shpejte apo embelsire sprint, jo me kot e quajtem keshtu pasi ne 5' embelsira juaj do te jete gati. Ja dhe pergatitja:
Bashkoni 250gr miell me 250gr sheqer, 250gr gjalpe, vaniljen e 250gr arra te shtypura. Bashkoni 2veze dhe nje te verdhe, perzjeni shpejt e shpejt dhe hidheni ne nje tave te veshur me leter furre. Pjekim ne temperature 200grade per 45'
Embelsira eshte gati. Ju befte mire!

Shenim: Embelsira origjinale nuk e permban majane per embelsira e as sode, une per siguri do te shtoja nje zarf maja pluhur per embelsira.
*kerkoj ndjese, sepse nuk e di perse faqja nuk me kishte pranuar modifikimin: kisha harruar nje nga perberesit me kryesore, gjalpin.


6 commenti:

 1. E sigurt qe del? Pa qumesht, pa asgje?

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Irida kjo eshte nje recete qe kam shkeputur nga nje reviste e permuajshme it. mbi gatimet dhe receat. Keshtu eshte origjinale. Une per siguri do ti shtoja vetem majane pluhur per embelsira ose sode buke. Se shpejti do ta provoj e do publikoj fotografine.

   Elimina
  2. Nuk i hidhet qumësht ose ujë brenda??? Se nuk e besoj se del.

   Elimina
 2. a del e shijshme sepse nuk jam e sigurt??

  RispondiElimina
 3. A mund te i shtojm peshk te pjekur :P ?

  RispondiElimina