sabato 7 dicembre 2013

Plum cake me arra

Plum cake me arra eshte nje embelsire e cila mund te pergatitet shpejt ne dite te zakonshme si embelsire per femijet tuaj, por edhe si embelsire per krishtlindjet, duke shtuar fruta te thata perveç arrave.

Perberesit per 4 persona

 • 250gr miell
 • 4veze
 • 15gr maja
 • 100ml qumesht
 • nje molle
 • 250gr arra
 • 150gr sheqer 
 • gjalpe
Pergatitja:
 • sitim miellin me majane pluhur. Me rahesen elektrike rrahim vezet me sheqerin derisa te perfitojme nje mase shkume te bardhe.
 • Bashkojme qumeshtin me temperature ambienti dhe mollen e grire ne rende ne moment, me qellim qe mos oksidohet.
 • Trazojme me luge druri duke shtuar paak e nga pak miellin e situr.
 • Shtojme ne fund arrat ne copa dhe perziejme mire. Lyejme me gjalpe stampen e plum cake dhe me pas e sperkatim dhe me miell. Hedhim ne te brumin e krijuar duke niveluar mire. Pjekim ne furre me temp 180° te parangrohur dhe e leme per 40' te piqet.


Nessun commento:

Posta un commento