sabato 25 gennaio 2014

Kefiri. çfare eshte dhe vetite e tij "kuruese"

Kefiri eshte nje bakter natyral i cili shnderon qumeshtin ne kos. Temperatura e qumeshtit duhet te jete nga 13-20° dhe koha e pritjes varion nga 24 ne 48 ore. Shume studiues kane konstatuar efektet pozitive kuruese te kefirit per shume semundje si tbc, semundje nervore, temthit fshikezes te urines etj...
Kefir e ka zanafillen e vet ne Kaukaz.

Pergatitja e Kefirit:


Si fillim duhet te siguroni kokrrat e kefirit, nga miq qe i kultivojne, ose mund ti blini ne internet.
Merret nje vazo qelqi me kapak dhe ne te perzihet qumesht me temperature ambienti me tharmin e kefirit. Kjo perzierje lihet te pakten 24 ore ne temperature ambienti. Ditet e para do te jete me i lengshem, por dalengadale cilesia e tij do te permiresohet. Fermentet e ketij kosi jane natyrore dhe ato jane nje dobi per organizmin tone dhe nje stimul i tretjes.

Ja disa semundje ne te cilat perdorimi i kefirit do te jape rezultate pozitive:

 • Nervat dhe pagjumesia:- keshillohet te pihet nje gote kefir ne darke
 • Bronkiti, azma,semundjet e zorres te trashe keshillohet gjysem liter kefir ne dite
 • Anemia-1 liter kefir ne dite
 • Ekzema sherrohet duke pire dhe duke lyer njekohesisht plagen cdo mbremje me kefir. Ne mengjes do te pastrohet dhe ne mbremje do te lyhet perseri.
 • Ndihmon ne ngadalesimin e sklerozes kur kjo eshte ne faze te avancuar dhe permiresimin e saj ne fazat fillestare.
 • Kapslleku sherohet duke pire nga nje gjysem liter kefir te ardhur gjate 10 oreve, pihet para gjumi per 3-4 dite
 • Diareja sherrohet duke pire kefir 48 oresh 1liter dhe me pas duke pire gjysem liter kefir 24 oresh

*Nese keni siguruar tharm kefiri, por keni veshtiresi ne pergatitjen e tij, na kontaktoni dhe do tu japim keshillat e nevojshme hap pas hapi. 

12 commenti:

 1. Meme fal a ka mundsi me ma shpjegu se sa liter tamel duhet me i qite ne vazo qelqi ,dhe sa duhet me kane vazoja e qelqit e madhe ,sa kefiri duhet me vendose ne vazo te qelqit ,se une po me duhet me perdore per bromhitis e asme
  Faleminderit per mirkuptim ,dhe pres pergjigjeje

  RispondiElimina
 2. Meme fal a ka mundsi me ma shpjegu se sa liter tamel duhet me i qite ne vazo qelqi ,dhe sa duhet me kane vazoja e qelqit e madhe ,sa kefiri duhet me vendose ne vazo te qelqit ,se une po me duhet me perdore per bromhitis e asme
  Faleminderit per mirkuptim ,dhe pres pergjigjeje

  RispondiElimina
 3. Ne nje liter qumesht do te hedhesh 3-4 luge kefir, Vazoja duhet te jete e mbushur deri 2-3 cm nga gryka, rendesi ka qe te mos e mbyllesh kapakun.

  RispondiElimina
 4. ku mund ta gjej kefirin ?

  RispondiElimina
 5. Ju lutem më tregoni si mund ta gjej keferin??pres përgjigjen tuaj... Ju lutemmm...faleminderit

  RispondiElimina
 6. Me siguroni dot pak kefir ju lutem ?

  RispondiElimina
 7. Prsh.ku mud ta gjej kefirin? Faleminderit

  RispondiElimina
 8. Kam pasur une dhe i kam shperndar te gjithe te afermve se ajo shtohet me kalimin e kohes. Por qe nuk shikoja ndonje ndikim nga ajo.

  RispondiElimina
 9. ku ta gjej faren e Kefirit ne Tirane

  RispondiElimina
 10. Te gith te interesuarit per kefir tel 045630868

  RispondiElimina
 11. Kefiri eshte kokerra gruri

  RispondiElimina