lunedì 2 giugno 2014

Rolade me nutella

Kjo eshte nje recete e thjeshte per mengjes
Rolade me nutella apo çokokrem si i themi ne shqip.

Perberesit:

 • 5veze
 • 5luge miell
 • 5luge sheqer
 • 1zarf me maja pluhur per embelsira
 • 1vazo nutella
Pergatitja:

Rrahim te bardhat derisa ato te shkumezohen me pas shtojme sheqerin dhe vazhdojme ti rrahim derisa te mpiksen mire.
Ne nje ene me vete rrahim te verdhat me pas i bashkojme me te bardhat duke perzier ngadale. Fillojme e shtojme miellin te perzier me majane pluhur, duke bere kujdes qe mos te bjeri vellimi i brumit. 
Ne nje tave drejtkendeshe shtrojme leter furre dhe veme te piqet ne furre te paranxehur 180°

*Keshille:
Pasi peta te jete pjekur e permbysim ende te nxehte mbi nje pecete te lagur me qellim qe te mbetet e bute.
Si te jete ftohur, e lyejme me çokokrem dhe me ndihmen e picetes e mbeshtjellim duke i dhene formen e nje cilindri. Nese duam siper mund ta lyejme me çokollate te zeze te shkrire ne banjo maria ose dhe me çokokrem. 
Receta eshte gati, mund ta perdorni si mengjes per femijet tuaj ose per te shoqeruar kafene e mbasdites ;)


11 commenti:

 1. E kam pergatitur une dhe del shumee e mire, faleminderit ☆★★

  RispondiElimina
 2. E kam pergatitur une dhe del shumee e mire, faleminderit ☆★★

  RispondiElimina
 3. Eshte nje recete shume e mire

  RispondiElimina
 4. po edhe une se kom provu po besoj e del e mir

  RispondiElimina
 5. Eshte nje embelsir e mrekullueshme

  RispondiElimina
 6. Shum e mrekullueshme per te te gjith

  RispondiElimina
 7. Eshte shum e mir e pelqyeshme por mua nuk me pelqen nuk me ban organizmi a mundesh te me tregosh nje embelsir qe esht teper e thjesht

  RispondiElimina
 8. Shum e mir ju beft mir ❤

  RispondiElimina