domenica 27 novembre 2016

Si te gatuajme shendetshem dhe te humbim peshe.

Eshte per tu vene ne dukje se problemi me i madh i amvisav sot, eshte se si te gatuajn shendetshem dhe njekohesisht ti lene vend estetikes ne tavoline, duke krijuar pjata te bukura, te larmishme, te shendetshme, por gjithashtu keto pjata mos te shtojne shtresat dhjamore ne trupin tone.
E pra, ketu kuptojme se roli i amvisave nu eshte aspak i thjeshte, nese ato jane femra te kulturuara, te kujdesshme, gra qe nuk i lene asgje ne dore rastesise.

Edhe une pernje kohe te gjate kam pasur keto probleme ne mendje dhe jam bere kerkuese dhe hulumtuese, duk e sjelle edhe e kete blog ide te ndryshme,

A DO JU PELQENTE NJE TRYEZE E TILLE?

Duket e veshtire por jo e pamundur. Une te gjitha keto pergjigje i morra nga nje super liber qe mu keshillua. Materiali eshte ne anglisht, por besoj se shumica nga ju nuk do te kete probleme per ta kuptuar.

Libri, per nje periudhe te shkurter eshte ne oferte dhe kushton vetem $10
Eshte ne format elektronik pra mund ta shkarkoni ne kompiuterin tuaj menjehere pas pageses.
Mund te me kontaktoni duke lene koment per çdo lloj dyshimi apo problemi.

Kjo eshte faqja ku mund te konsultoni dhe nese ju intereson ta beni tuajin kete liber.
Per mendimin tim, qe kam pare dhe blere shume libra gatimi, ky u eshte pergjigjur shume pyetjeve dhe kerkesave te mia. Ndiqni linkun:
Vizito faqen e librit

giovedì 3 novembre 2016

Vaji i kokosit-jo vetem receta

Vaji i kokosit perfitohet nga shtrydhja me presion e tulit te thare te arres se kokosit.
Eshte i perdorur gjeresisht ne guzhinen e vendeve ekuatoriale ne pergatitjen e embelsiraave apo dhe ushqimeve te tjera te cilave u jep shije dhe aromen e vet te mrekullueshme.
Por perveç vetive te lartpermendura theksojme vetite e tij "Magjike" ne fushen e kozmetikes pasi nje element kaq natyror eshte kaq i pasur me veti:

A e dinit se ai eshte nje hidratues natyral perfekt?
  1. Ju miafton te merni vetem pakez nga gjalpi i kokosit e ta vendosni ne fytyren tuaj. Ajo do te hidratohet dhe do te behet me elastike dhe kjo eshte gjeja me e thjeshte qe mund te beni cdo dite nese keni pak kohe
Per ato qe kane me teper kohe ti dedikojne vetvetes mund te pergatitin maska speciale si per fytyren ashtu edhe per floket. gjithashtu po ju le dhe nje recete per scrub me vaj kokosi
  • Per nje skrub per pastrim fytyre ju duhet:
-1 luge  kafeje vaj apo si paraqitet ne temperature ambienti, gjalpe kokosi
2-1 luge kafeje sode buke
I perzjeni mire dhe butesisht masazhoni fytyren tuaj me kete permbajtje  madje edhe duart provoni, do te behen te buta dhe te lemuara

  •   Krem fantastik per fytyren:

-1 e verdhe veze
-2 luge vaj kokosi
1 luge vaj ulliri
-1 luge mjalte

 I perziejme mire te gjitha bashke, e vendosim ne nje kuti kremi te mbaruar kremin e perfituar dhe lyejme fytyren naten para se te fleme, natyrisht do te jete e pastruar me pare.


  • Maske per floket:
Perziejme:
. 1 luge vaj kokosi
-2 te verdha veze
-3 luge te vogla mjalte

Perziejme te gjitha dhe e aplikojme mbi floke te njomur. E leme per 30' e me pas shampoo

Gjithashtu me vajn e kokosit nuk do te keni me nevoje per nje locion strukues. Ne nje pambuk per pastrimin e fytyres veme pak sasi vaj kokosi dhe pastrojme me te gjithe fytyren.