giovedì 3 novembre 2016

Vaji i kokosit-jo vetem receta

Vaji i kokosit perfitohet nga shtrydhja me presion e tulit te thare te arres se kokosit.
Eshte i perdorur gjeresisht ne guzhinen e vendeve ekuatoriale ne pergatitjen e embelsiraave apo dhe ushqimeve te tjera te cilave u jep shije dhe aromen e vet te mrekullueshme.
Por perveç vetive te lartpermendura theksojme vetite e tij "Magjike" ne fushen e kozmetikes pasi nje element kaq natyror eshte kaq i pasur me veti:

A e dinit se ai eshte nje hidratues natyral perfekt?
  1. Ju miafton te merni vetem pakez nga gjalpi i kokosit e ta vendosni ne fytyren tuaj. Ajo do te hidratohet dhe do te behet me elastike dhe kjo eshte gjeja me e thjeshte qe mund te beni cdo dite nese keni pak kohe
Per ato qe kane me teper kohe ti dedikojne vetvetes mund te pergatitin maska speciale si per fytyren ashtu edhe per floket. gjithashtu po ju le dhe nje recete per scrub me vaj kokosi
  • Per nje skrub per pastrim fytyre ju duhet:
-1 luge  kafeje vaj apo si paraqitet ne temperature ambienti, gjalpe kokosi
2-1 luge kafeje sode buke
I perzjeni mire dhe butesisht masazhoni fytyren tuaj me kete permbajtje  madje edhe duart provoni, do te behen te buta dhe te lemuara

  •   Krem fantastik per fytyren:

-1 e verdhe veze
-2 luge vaj kokosi
1 luge vaj ulliri
-1 luge mjalte

 I perziejme mire te gjitha bashke, e vendosim ne nje kuti kremi te mbaruar kremin e perfituar dhe lyejme fytyren naten para se te fleme, natyrisht do te jete e pastruar me pare.


  • Maske per floket:
Perziejme:
. 1 luge vaj kokosi
-2 te verdha veze
-3 luge te vogla mjalte

Perziejme te gjitha dhe e aplikojme mbi floke te njomur. E leme per 30' e me pas shampoo

Gjithashtu me vajn e kokosit nuk do te keni me nevoje per nje locion strukues. Ne nje pambuk per pastrimin e fytyres veme pak sasi vaj kokosi dhe pastrojme me te gjithe fytyren.

       
 

Nessun commento:

Posta un commento